Простата – друге серце чоловіка


Простата – один з найважливіших органів репродуктивної системи чоловіка. Тому, при виявленні найменших порушень у власному здоров’ї, чоловіку варто негайно звернутись до лікаря. Що собою представляє простата, де вона розміщується та яка її функція? Відповіді на всі ці питання надає лікар-уролог (Луцьк) Луцької міської клінічної лікарні Олександр Іванченко.

"Передміхурова залоза – один із основних органів складної системи життєдіяльності чоловічого організму. Простата в організмі чоловіка відповідає за перетворення основного чоловічого гормону – тестостерону – в активну субстанцію. Також разом з сім’яними міхурцями простата утворює всю рідку частину сперми. Цим вона відіграє важливу роль у плідності чоловіка. А наявність в ній такої структури як сім’яного бугорка відповідає за якість статевого життя (коітусу, оргазму)", – пояснює лікар-уролог.

Серед захворювань простати виділяють дві великі групи: запальні захворювання – простатити, які в свою чергу можуть бути гострими та хронічними, та пухлинні – аденома простати і рак простати.

"Проблема початку паталогічних змін у простаті полягає в тому, що пацієнт практично не пред’являє скарг. Адже основним критерієм хвороби для пересічної людини є біль. Біль при простатиті з’являється вже тоді, коли в процес втягується перерозтягнута запально-набряковим процесом капсула простати. В цілому це можна порівняти з зубним карієсом. Ми приходимо до стоматолога не на перших стадіях хвороби, а коли проблема вже існує давно. Тому об’єм лікування значно більший, ніж міг бути на початку", – розповідає Олександр Іванченко.

За словами лікаря-уролога, прояви та ознаки простатиту розподіляють на три основні підгрупи – комплекси синдромів: больовий, дизуричний(порушення сечопуску) та сексуальний. Перший сигнал про початок простатиту – невеликий дискомфорт при сечовипусканні. Наступний – розлад сексуальної функції, коли відбувається завчасна еякуляція, оргазм послаблюється, поступово порушується ерекція, можливе навіть її повне зникнення.

"Іноді потрібно дуже довго пояснювати чоловікам віком від 25 до 35 років важливість обстеження в уролога (Луцьк) з приводу своєчасного виявлення простатиту та інших захворювань сечо-уретрального тракту.

Проблема заключається у інтимності обстеження, неприємних відчуттях, що супроводжують процедуру. Багато з них дорікає: "Та мій дід, батько без проблем прожили і простату ніколи не перевіряли і у них все нормально. І діти є, і здоров’я теж вистачає". Але хто робив перевірки з цього приводу в 40–их чи 50–их роках? Більшість старших чоловіків, що ніколи не хворіли на простатит, активно прооперовані вже сьогодні. Ніде в світі немає такої великої кількості пацієнтів прооперованих з приводу аденоми простати, основною причиною якої і є хронічні процеси у залозі", – продовжує лікар-уролог міста Луцьк.

Олександр Іванченко стверджує, що простатит – це не обов’язково запалення чи наявність венеричного збудника. Є так звані абактеріальні простатити застійного генезу, як наслідок  – статевого утримання, негармонійного, сидячого способу життя, малорухливості. "Більшість наших чоловіків завершують своє статеве життя у 55-60 років, записуючи себе у пенсіонери «за всіма статтями». Переходять на щоденне пиво та рибальство. При цьому зберігають не реалізований потенціал своєї гормоно-репродуктивної системи. У результаті вони отримують застійний простатит, бактеріальний простатит, абсцес простати (або гнійний простатит), розвиток залишкових явищ – вогнища фіброзу, кальцинати, розростання періуретральних залоз та формування аденоми простати.

Інша справа – "цивілізований світ".  До 30-ти років – навчання, до 40-ка – кар’єра, одруження в 40-45 років і до 65-ти – активне статеве життя", – розповідає лікар-уролог.

Розвиток простатиту призводить до відсутності гармонії у сім’ї, дратівливості, психологічно-емоційної невдоволеності.

Ще один, не менш важливий аспект розвитку хронічного простатиту – екскреторно-токсична форма непліддя. "Оскільки простата разом з сім’яними міхурцями дають 80-90% сім’яної рідини, то зрозуміло, що будь-які паталогічні процеси у цих органах будуть коригувати ймовірність фертильності (плідності) чоловіка. Розвиток застійного або бактеріального простатиту призводить до підвищення в’язкості сперми (а це рання втома та передчасна загибель сперматозоїдів); втрати потрібних мікроелементів, що виконують роль поживного субстрату та захисту від негативних факторів середовища поза організмом чоловіка; розвитку явищ аглютинації, агрегації. Всі ці явища потребують довготривалої корекції. Тому подружнім парам, що планують вагітність, але більше року не мають результату, рекомендовано невідкладне обстеження у лікарів відповідного профілю – уролога та гінеколога. Невідкладно тому, що час збігає швидко. Статистично подружні пари починають вважати, що це проблема лише на 3-4-му році спільного життя. А це вже мова йде про вік 30 років. По перше, треба встановити реальну причину непліддя подружньої пари (їх безліч), пролікувати її. Можливий і негативний результат. Тоді шукати далі – а це знову час.

По друге, постійний контакт цервікального слизу жінки та запальної сперми чоловіка призводить до розвитку стійкої імунологічної індивідуальної несумісності. А це потребує дійсно довготривалої корекції часом.

По третє, наші подружні пари характеризуються майже однаковим віком чоловіка та жінки. І як правило, чоловіки схильні у проблемах звинувачувати жінок. Мотивація найчастіше така: жінка має народжувати, тому і причина відсутності вагітності у ній. А статистика свідчить, що відповідальні за причини обоє. Поки дружина бігає по гінекологах, чоловік отримує свій вердикт в уролога, що причина неплідності саме в ньому. І не секрет, що чим старша жінка - тим більша ймовірність розвитку вроджених вад, і тим важче проходять пологи і т.д. А жінка нереалізована у дітях – це знову ж таки сімейні негаразди та суспільний неспокій", - пояснює Олександр Іванченко.

Своєчасне інформування населення про необхідність профілактичних оглядів – одна із задач сучасної медицини. Адже профілактика в десятки разів дешевша за лікування. Регулярність має бути хоча б один раз на рік – при умові відсутності скарг, та ще частіше – при наявності симптомів.

Вибір лікувального закладу на сьогодні обумовлюється наявністю висококваліфікованого персоналу та якісним забезпеченням лабораторно – діагностичної бази, що у повному обсязі представлена в Луцькій міській клінічній лікарні. Саме тут приймає пацієнтів лікар-уролог Олександр Іванченко

Не хворійте! І щоб це робити не часто – вчасно звертайтесь до кваліфікованих спеціалістів.