Чоловіче непліддя – проблема сьогодні і в майбутньому

Безплідним шлюбом називається шлюб, в якому відсутня вагітність протягом 12 місяців регулярного статевого життя без контрацепції.

Безпліддя - це серйозна проблема як в медичному, так і соціальному аспекті. Точно оцінити поширеність цього стану неможливо. Вважається, що близько 25% подружніх пар протягом репродуктивного періоду стикаються з проблемою безпліддя. У побуті відповідальність за невдачу в настанні вагітності традиційно покладають на жінку. Але, за даними статистики, безплідний шлюб в 40% випадків обумовлений жіночим чинником, в 20% - чоловічим і в 25% - поєднаною формою безпліддя. У ряді випадків, не дивлячись на детальне обстеження, причина залишається не встановленою.

Обстеження подружжя треба розпочинати одночасно. Обстеження чоловіка, в порівнянні з жінкою, простіше, швидше і дешевше. На жаль, часто доводиться стикатися з ситуацією, коли жінка тривало, інколи роками, обстежується і лікується, а обстеження чоловіка відкладається на невизначений термін, не дивлячись на наполегливі рекомендації лікаря. Серед найпоширеніших аргументів чоловіків:
- «у мене немає проблем в інтимній сфері, відповідно, не може бути порушень і репродуктивної функції»,
- і другий, найбільш «переконливий» «у мене все гаразд, тому що інакше не може бути».

За цими аргументами, як правило, ховається нез'ясовний страх візиту до лікаря даної спеціальності.

Насправді процес обстеження в уролога на предмет плідності не такий уже й «страшний» та неприємний.

Що необхідно для здачі аналізу сперми?

1. Утримуватись від статевих стосунків від 3 до 5 діб.
2. Перед здачею аналізу потрібно виключити прийом алкоголю і дію високих температур.
3. Сперму отримують шляхом мастурбації і збирають в спеціальну пробірку.
4. Використовувати презерватив і перерваний статевий акт не можна.

В ідеалі, аналіз слід отримувати в пристосованій кімнаті безпосередньо в медичній установі. Якщо з певних причин це неможливо, еякулят (сперму) можна доставити в лабораторію з дому протягом години після його отримання. При транспортуванні пробірку необхідно тримати в теплі (підтримувати температуру тіла).

Для оцінки придатності сперми до запліднення визначається кількість сперматозоїдів в одному мілілітрі, відсоток активно рухомих сперматозоїдів, відсоток морфологічно нормальних (зрілих) форм, в’язкість і ряд інших параметрів.  

Причин, що викликають порушення репродуктивної функції у чоловіків, дуже багато:
Найчастіше зустрічаються в практиці – інфекції, які передаються статевим шляхом (хламідійна, уреамікоплазменна інфекції та ін.) та хронічний простатит. Характерним є те, що дані захворювання можуть тривалий час протікати абсолютно безсимптомно.

Наступна найпоширеніша причина – варикоцелє. Це порушення відтоку крові по вені, що йде від яєчок. Відхилення зустрічається в популяції у 10-15% чоловіків і може бути причиною пригнічення вироблення сперми (сперматогенезу).

Значущими чинниками є деякі супутні захворювання (або перенесені в дитинстві запалення привушної залози з ускладненим орхітом), прийом ряду медикаментів.

З прогресом технологій додались нові причини, на перший погляд зовсім банальні. А саме: мобільні телефони, що часто носяться на поясі в області пахової ділянки; використання мікрохвильовок; пластиковий посуд; модифікована та гормонально насичена їжа та зловживання алкоголем; дія високих температур – гарячі ванни, сауна; пасивний спосіб життя пов’язаний з появою нових професій, як правило офісного спрямування, водії, та інше.
Рідше зустрічаються гормональні і генетичні порушення.

У ряді випадків, навіть при найдетальнішому обстеженні, встановити причину неможливо. У такому випадку говорять про ідіопатичну форму непліддя. На ідіопатичне зниження фертильності в частці чоловічого безпліддя в середньому припадає до 25%.

Лікування безпліддя

Першим етапом лікування є усунення чинника, який пригнічує вироблення сперми (сперматогенез). Іноді банальна зміна способу життя чи умов праці, відмова від шкідливих звичок є достатніми чинниками для нормалізації сперматогенезу. 

При виявленні інфекцій, які передаються статевим шляхом, проводиться антибактеріальне лікування. Воно є обов`язковим для обох статевих партнерів. Щоб уникнути повторного інфікування при статевих контактах необхідно користуватися презервативом аж до закінчення курсу лікування.

Тривалість лікування хронічного простатиту орієнтовно 4-6 тижнів, залежно від вираженості та запущеності процесу. Проводиться комплексне антибактеріальне, протизапальне лікування, додаткові процедури (фізіотерапія і масаж передміхурової залози).

Усунення варикоцелє полягає в резекції сім’яної вени з метою припинення патологічного кровотоку. Очікуване поліпшення параметрів сперми після оперативного втручання можливе в терміни від декількох місяців до року.

Обов`язковим етапом в процесі будь-якого лікування є підбір стимулюючих препаратів. Вони поліпшують загальну кількість і рухливість сперматозоїдів. Мінімальний термін застосування такого роду препаратів 2,5 місяці, що обумовлене тривалістю циклу сперматогенезу. Саме за такий відрізок часу відбувається дозрівання сперматозоїдів від клітин-попередників до повноцінних здорових зрілих форм. Нерідко для відновлення показників спермограми і настання вагітності потрібно значно більше часу (до півроку та більше).

Важливо пам'ятати про високу вірогідність значних коливань в показниках спермограми у чоловіків зі зниженням фертильності. Приблизно у 25-30% пацієнтів виявляються перепади показників спермограми від вираженої паталогії (олігозоастенотератозооспермії) до нормальних або субнормальних величин. Тому ми маємо право сподіватися на хоча б короткочасний підйом показників сперми на фоні лікування, достатній для настання вагітності.

При визначенні тактики лікування ідіопатичного безпліддя важливо оцінювати прогноз успіху. Як правило враховують ступінь вираженості патоспермії, тривалість безпліддя і його характер (первинний або вторинний), вік і анамнез фертильності партнерки, співвідношення вірогідності очікуваного результату і вартості ліків. При малосприятливому прогнозі доцільно вже на першому етапі обговорити з подружжям можливість застосування допоміжних репродуктивних технологій (штучне запліднення).  

На жаль, у ряді випадків досягти успіху не вдається. Наприклад, виражена, стійка олігозооспермія медикаментозній корекції піддається вкрай важко. Безперспективна для лікування переважна більшість пацієнтів з азооспермією (відсутність сперматозоїдів). Також невисокі шанси на подальший успіх за відсутності ефекту від лікування впродовж більше двох років у пацієнтів з астено - або олігозооспермією. Тоді єдиним реальними шляхом допомоги таким подружнім парам залишаються допоміжні репродуктивні технології (штучне запліднення).

На завершення варто зазначити, не зважаючи на серйозність проблеми чоловічого безпліддя, при вчасній діагностиці та відповідному лікуванні успіху можна досягнути в переважній більшості випадків. Саме у Луцькій міській клінічній лікарні Ви завжди отримаєте якісне медичне обслуговування. Лабораторно-діагностична база закладу та високопрофесійний персонал забезпечать вам можливість мати багатодітну, щасливу сім’ю для продовження українського генофонду.

Лікар-уролог Луцької міської клінічної лікарні
Іванченко Олександр Анатолійович
Тел.: 067 9336111